“Къпиновско съкровище” и “Златото на тракийската жрица Лесескепра“
В навечерието на националният ни празник 3-ти март, имаме удоволствието да Ви поканим да посетите Исторически музей „Искра“, където ще имате възможността да разгледате и да се насладите на двете ни нови изложби – “Съкровище от с. Къпиново, Великотърновско” и “Златото на тракийската жрица Лесескепра“ в зала „Мултимедия“. Безценните съкровища гостуват вследствие на доброто ни сътрудничество с колегите от РИМ – Велико Търново и РИМ – Бургас и са достъпни за посещения от 27.02.2025 г.
СЪКРОВИЩЕ ОТ С. КЪПИНОВО, ВЕЛИКОТЪРНОВСКО
В началото на май 1987 г. при заравняване на надгробна могила в м. Стубел, с. Къпиново е открито символично погребение (кенотаф). Първият намерен съд е сребърен киликс. В средата му е представена сцена с един от подвизите на Тезей. Сред останалият инвентар се откроява златен накит във форма на верижка със закопчалка, на която са закрепени като висулки десет жълъда, два бадема и една амфорка във вид на овнешка глава с розета. Произведен е в края на V – началото на IV в. пр. Хр. в някое от ателиетата на гръцките полиси по крайбрежието на Егейско море. Четиринадесет златни апликации с гъбовидна форма вероятно са били украса на кожен колан, който с времето е изтлял. Наред с изящния сребърен киликс, създаден в някое атинско ателие в края на V в.пр.Хр., част от т.н. банкетен сервиз са и сребърна фиала с богата врязана украса, бронзово ойнохое и няколко рисувани гръцки съда. Всички тези предмети свидетелстват, че погребаният е представител на тракийската аристокрация. Откритите бронзови апликации за конска амуниция и бронзови върхове на стрели показват, че той е и воин-конник. Инвентарът включва и бронзов съд, както и няколко керамични съда. Мястото на погребване със сигурност е специално, защото е открит камък с надпис на старогръцки език: „събрание”.
ЗЛАТОТО НА ТРАКИЙСКАТА ЖРИЦА ОТ АНХИАЛО
След трите войни, водени в периода 88-63 г.пр.хр., между Римската република и понтийския цар Митридат VI Евпатор (119-63) – останали в историята с името Митридатови войни, Анхиало (дн. Поморие) се очертава като най-важното пристанище на югозападното черноморско крайбрежие.
В границите на Поморие попада и територията на Aquae Calidae. Просперитетът на тракийската аристокрация, вляла се в редиците на римския провинциален елит, е представен от златните накити на тракийската жрица Кепра. Находките са намерени през април 1975 г. в надгробна могила разположена в некропол на 3 км западно от античния град Анхиало.
Част от накитите са изработени от злато с инкрустирани камъни и включват – две обеци заедно с наушниците, колие, диадема и листа от венец. Открити са и две игли за коса от слонова кост и много отделни златни, бронзови и керамични елементи от друго колие – силно деформирани или стопени от високата температура на погребалната клада. Като гробни дарове са положени и голямо количество различни керамични съдове.
Използваните техники за изработка на накитите, а и останалите находки, представят прехода между късно-елинистическия и ранно-римския подход в ювелирното изкуство, който може да се датира в хронологическите граници от средата на I в.пр.Хр. до средата и втората половина на I в.сл.Хр.