Билките на Еньовден
Еньовден е народен празник, отбелязван първоначално на 21 юни, лятното слънцестоене, при приемане на християнството се премества на 24 юни в чест на раждането на свети Йоан Кръстител. В народните вярвания – набраните билки на изгрев били най-лековити.
Смята се, че на Еньовден различните треви и билки имат най-голяма лечебна сила, особено на изгрев слънце. Затова е най-добре да се берат рано сутринта преди изгрева на Слънцето. Жените – баячки, природолечителки, ходят сами и берат билки, с които после лекуват. Набраните за зимата билки трябва да бъдат „77 и половина“ – за всички болести и за, болестта без име. Отначало се складират и изсушават, а на Свети Врач се разпределят, според предназначението им. Еньовден е наричан и денят на Божиите природни тайнства и е най-вече празник на билките.
В къща музей „Дечко Узунов“ членове на НЧ „ЖАР“ пресъздадоха част от ритуала за Еньовден. Със събраните билки сутринта, те направиха венец под който всички гости на музея преминаха за здраве.



































