Премиерата на спектакъла „Марко Тотев в живи картини“ ще се състои в Казанлък на 30 март

Премиерата на най-новата постановка на Общинския театър „Любомир Кабакчиев“ в Казанлък, озаглавена „Марко Тотев в живи картини“, ще се състои на 30 март и ще бъде част от програмата на 29-ите Чудомирови празници. Това съобщи на среща с журналисти в пресклуба на БТА в града авторът и режисьор на спектакъла Николай Гундеров. Срещата бе организирана по повод днешния Международен ден на театъра, а на нея присъстваха още мениджърът и продуцент на театър „Криле“ Божидар Минков и местните актьори Ирена Дунавска, Милен Вангелов и Светлана Бургазова. В спектакъла участва и актьорът Георги Атанасов.

„Това е спектакъл за фундаменталния принос на Марко Тотев във всички области на живота и за българския принцип в законите на вселената. Не бих го нарекъл документален, той е по-скоро художествена измислица. Имаме много национални герои, но в този спектакъл Марко Тотев е провидян като един интелигентен неудачник и всеки един от нас, признато или не, разполага с някои от неговите качества“, посочи Николай Гундеров. Той обясни, че се е спрял на този герой, защото това е първият български класик на неуспеха, а да бъдеш на последно място и да го задържиш е истинско постижение. „Освен извор на неизчерпаем хумор, Марко Тотев е и метафора на нашия съвременник и в известна степен е непроменлива величина на всичко, което може да се случи. Няма област, в която да не се е подписал“, каза още авторът. Той коментира, че това не е стандартната комедийна постановка, спектакълът говори за един герой чрез различни стилове и използва лекцията, беседата и конференцията, за да направи едно обобщение на Марко Тотев. По думите на Гундеров постановката разчита на интелигентното присъствие и чувство за хумор на зрителя. „Измежду многото произведения на Марко Тотев публиката ще види два уреда, за които световната наука не подозира, а именно проверителят на чувства между напълно непознати лица и домашният разбивач на атоми, който може да се справи и с разбиване на коронавирус“, каза още той.

Николай Гундеров коментира, че Общинският театър в Казанлък работи професионално и не прави компромиси. Той подчерта, че екипът не се страхува да работи с българска драматургия и изрази мнение, че това е много ценно, защото Казанлък трябва да съхранява традицията на именития писател – хуморист Димитър Чорбаджийски – Чудомир. Според него в българския театър в момента липсва хуморът. „Смехът изглежда привидно лесен, но когато трябва да се направи в театрална постановка, това съвсем не е така“, добави той. Гундеров благодари на екипа на казанлъшкия театър и посочи, че това не е първата му постановка с местния културен институт и че всеки път работата с тях за него е удоволствие.

Режисьорът допълни, че спектакълът е замислен отдавна, но е направен за около две седмици. След премиерата в Казанлък той предстои да бъде представен и в София, а в Града на розите ще се играе отново на 25 април.

Николай Гундеров е драматург и режисьор, учил е в Академията за изящни изкуства в Прага, посочи Божидар Минков. Носител е на редица международни и национални награди за литература и театър, сред които Националната награда „Южна пролет“, награда от Международната академия за изкуства в Париж, награда на Съюза на полските актьорски асоциации във Варшава, наградата за режисура на Академията за изящни изкуства в Прага, награда на публиката на гранд фестивала на комедията в Чехия и други.

БТА