И служебното правителство се включи в защитата на розовото масло

Европейският съюз е на път да забрани цели категории широкоразпространени, но вредни за здравето химични субстанции, според план на Европейската комисия. Документът предвижда ограничения в рамките на мащабна ревизия на европейското законодателство за химическите продукти, която е предмет на разисквания от Брюксел и страните членки, и включва най-вредните за човешкото здраве и околната среда вещества. Дискусиите са по шест категории субстанции, обсъждани от Европейската агенция по химикалите (ECHA), страните членки и ЕК, с цел изготвяне на проект за постепенна забрана, преди да бъде приета нова методология за управление на химичните субстанции в ЕС, която се очаква да влезе в сила от 2025 г.

Причина за регистрацията им като опасни химически субстанции е предизвикването на чувствителност на кожата от основния компонент на розовото масло – Гераниол поради причислението му към биоцидите : РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 528/2012 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 22 май 2012 година. В регистъра на ЕСНА е записано че екстрактиви и техните физически модифицирани производни като тинктури, конкрети, абсолюти, етерични масла, олеорезини, терпени, несъдържащи терпени фракции, дестилати, остатъци и др., получени от Rosa damascena, Rosaceae, според класификацията, предоставена от компаниите на ECHA в регистрациите по REACH, това вещество причинява сериозно увреждане на очите, е вредно за водните организми с дълготрайни ефекти, причинява дразнене на кожата и може да причини алергична кожна реакция.

Планът обхваща цели категории съставки и предвижда забраната им за употреба от промишлеността и широката публика. Във Европейската Химическа Агенция е спомената и директивата за забрана на компонентите на розовото масло в детските играчки от 2020г.

По темата разговаряме с Явор Гечев, служебен министър на земеделието, Венцислав Върбанов, бивш министър на земеделието и председател на АЗПБ и Атидже Алиева – Вели, евродепутат и член на комисията по земеделие към ЕП. Те присъстваха на Деветата национална среща на земеделските производители.

Министърът на земеделието Явор Гечев заяви, че Министерството на земеделието ще изпрати писмо до Европейската комисия, с което държавата ни ще се обяви против приравняването на естествените етерични масла към химически продукти.Той каза още, че писмото на Министерството ще бъде препратено и до всички български евродепутати, за да изразят своето становище и да се формира национална позиция по отношение на казуса. “Аз не мисля, че ще се стигне до вкарване на етеричните масла от растения към този механизъм от допълнителни регулации и ние като държава ще вземем всички мерки. Това е нещо, с което държавата ни не би се примирила”, категоричен беше Гечев.

Венцислав Върбанов е категоричен: „България е пълноправен член на Европейския съюз и има механизми с които може да противодейства. Просто трябва своевременно да се отреагира. Един отрасъл, който славеше България по целия свят не трябва да бъде премахнат или да се затрудни неговата дейност. През последните години доста инвестиции бяха направени. Бяха възстановени много насаждения, бяха създадени нови насаждения. Бяха направени инвестиции в малки преработвателни предприятия. Някои по програми, други с кредити от банки и собствени средства. В крайна сметка това е поминъка на хората.“

Според Атидже Алиева – Вели на този етап притесненията на розопроизводителите от Казанлък и региона са основателни, защото предложението на комисията предлага нов подход на разглеждане на етеричните масла. До сега те са се разглеждали като вещества, комисията предлага да се разглеждат като смеси. Това означава, че всяка съставна част на етеричното масло ще бъде обследвана и отделните компоненти ще бъдат определяни като концентрации. „Промяната на тази класификация е много необяснима, защото на мое писмо до Европеиската комисия се отговори че ЕК не възнамерява да промени законодателството по отношение на етеричните масла. Само три месеца по късно излезе предложение за новите промени в регламента. Тези промени ще засегнат хиляди производители в България. Те застрашават работата им, защото ако влязат в сила ще доведат до собствени инвестиции за обследване, регистрация и етикетиране, тъй като регламента не предвижда финансиране. Надявам се на национална позиция, която да бъде защитена пред всички европейски институции.“ каза още тя.