Международни изпълнители в програмата на 120-годишния Празник на розата
Редица юбилейни годишнини ще отбележи Казанлък през 2023 година и най-голямата от тях е 120-та годишнина от първия празник на розата, каза пред журналисти кметът на Казанлък Галина Стоянова, която представи програмата на тазгодишния Празник на розата. В тази връзка тя поясни, че организацията на събитията е започнала още през 2022 година, като вече има и сключени договори за някои от кулминационните събития.
Първата проява, с която започват празниците е изборът на царица Роза на 19 май, в Дома на културата. Две неща ще го различават от досегашните през годините и едното е възможността по-голяма част от жителите на Казанлък да имат възможност да наблюдават спектакъла. Тази година преди самия конкурс във фоайето на Дома на културата кандидатките ще бъдат представени, като в това ще участват актьори, водещи и журналисти. След края на конкурса 55-та царица Роза ще бъде представена на площад „Севтополис“ , вероятно между 10 и 11 часа вечерта, чрез латино шоу от танцьори от школата на Памбос Агапио. „Целта ни е с конкурса да достигнем до повече граждани, до повече казанлъчани“, подчерта Стоянова. В центъра на Казанлък ще бъдат разположени видеостени, които ще дадат възможност конкурсът да бъде наблюдаван и от площад „Севтополис“.
По повод 120-та годишнина ще бъдат направени и нови рокли на царицата и нейните подгласнички. Те ще бъдат изработени по проект на Жени Живкова. Роклите ще бъдат показани за първи път на коронясването на новата царица.
Галина Стоянова поясни, че нов момент има и в ритуала „Розоварене“, като тази година ще се проведат два паралелни ритуала – единият пред Музея на розата, другият в Етнографски комплекс „Кулата“.
Коронясването на царица Роза ще бъде на 2 юни вечерта, като проектът за този ритуал се изпълнява от екипа на Пеещите актьори с ръководител Игор Марковски, с участието на Орлин Горанов, Орлин Павлов, МилицаБожинова, Маргарита Хранова и водеща Гергана Стоянова. След церемонията концерт ще изнесе легендарната група „Бони – М“. Стилът на групата е смесица от реге, диско, фънк, соул и рок. Тя има издадени 8 студийни албума, 50 сборни компилации, 50 хит сингъла.
За младите казанлъчани и гости на града в съботната вечер ще се състои концерт на румънската попзвезда Инна, която е най-продаваният румънски изпълнител.
На 4 юни вечерта гости на празника ще бъдат Николина Чакърдъкова и нейната формация.
По –рано през деня ще се проведе и традиционното празнично дефиле, в което изненада ще бъде проектът на читалищни формации за реализация на авторски костюми на побратимените градове на Казанлък. С костюмите ще бъдат облечени читалищни дейци или младежи от казанлъшките училища. Целта е да бъде показано разнообразието в културата и традициите на побратимените с Казанлък градове.
Исторически музей „Искра“ и Художествената галерия ще представят родовата памет на розопроизводителите и розотърговците от Казанлък с фотоизложба на открито. След края на Празника на розата тя ще пътува в различни градове на България и до световните изложения, където българските розотърговци със своето розово масло са завоювали златни медали през годините – Виена, Париж, Чикаго и Филаделфия. „Целта е да бъдат представени розотърговците от миналото и днес, на които дължим не само празниците, но и делниците, в които розопроизводството се е превърнало в поминък за тази долина“, изтъкна Галина Стоянова.
В рамките на 120-я Празник на розата ще бъдат представени две книги – „Старият Казанлък“ и „ Царица Роза“ – ново издание с допълнения, свързани с избора на царица Роза през годините, включително и на тазгодишната 55-та царица.
По инициатива на ТД „Орлово гнездо“, маратонците Ради Милев и д-р Росен Русев ще направят ултрамаратонско бягане от планината Олимп в Гърция до Казанлък с идеята за пренасяне на Олимпийския огън. Проявата е посветена на 120-та годишнина на празника. „Надяваме се с този огън да стартира и празничното дефиле в последния празничен ден в Казанлък“, каза още Стоянова.
Част от проявите за Празника на розата ще бъде и превърналото се в емблема за Казанлък планиско велосъстезание – маратон „Спици и бодли“. Проявата ще се проведе за осми път, в дните 13 и 14 май, с близо хиляда участници.
На 24 и 25 май Казанлък ще бъде домакин на Европейска пролетна среща на тема: „Насърчаване на културното наследство чрез иновации “, организирана от Международната ароматна асоциация и Българската асоциация на етеричните масла, парфюми и козметика , от френските евродепутати, кмета на Грас. Събитието е по повод тревожната новина, че Европейската комисия възнамерява да промени регламента за етеричните масла. „Разчитаме много на това срещата да събере заинтересовани страни, които да могат да влияят върху решенията на Комисията“, подчерта кметът Стоянова.
В рамките на Празника на розата ще се проведе и годишната среща на БТА. Стоянова поясни още, че тя се организира ежегодно в различни държави в Европа и света, като тази година БТА и по повод на своята годишнина е решила домакин на срещата да бъде Казанлък.
За да бъдат привлечени хората, които живеят в чужбина и нямат възможност да присъстват на празника, а се информират само от социалните мрежи, организаторите са направили фейсбук страница „Казанлък по света“.
В рамките на Празника на розата ОбС ще гласува и предложение за почетни граждани на Казанлък. Предложения се приемат до 20 април, като те могат да бъдат направени от инициативни комитети, от различни НПО. Предложението на кмета Галина Стоянова за званието „Почетен граждани на Казанлък“ е за кардиолога д-р Бойчо Бойчев и прокуриста на „М+С Хидравлик“ Владимир Спасов.
Славяна Гайдарова