Вижте как може да прекарате един ден в света на траките
Археокомплексът “Долината на тракийските царе” е най-новият туристически обект в България, който дава възможност на гостите да се потопят в света на траките по съвременен и атрактивен начин. Освен отправна точка към всички тракийски гробници и културни обекти в община Казанлък, комплексът е и място, в което може да се прекара един незабравим ден.
Един ден в света на траките
В комплекса ще ви посрещне свежа градина с множество кътове за отдих, далекогледи, с които може да разгледате Розовата долина и уникалния макет, пресъздаващ главната резиденция от древния тракийски град Севтополис. Градът е бил открит по време на строежа на язовир “Копринка” и е единственият изцяло проучен досега тракийски град, който в момента се намира под водите на язовира. От завладяващите беседи на екскурзоводите ще научите повече за Севтополис, за културата, бита и обичаите на древните траки по нашите земи.
В тронната зала на Археокомплекса ви очакват реалистичните восъчни фигури, пресъздаващи сцена от стенописа в Казанлъшката тракийска гробница – призната от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство. Фигурите на тракийски владетел, съпругата му, войн и виночерпец ще ви вдъхновят да си подарите уникален спомен – професионална моментна снимка с тракийски дрехи и аксесоари.
Другата възможност, която ще ви остави без дъх в Археокомплекс “Долината на тракийските царе” е да се потопите в света на траките чрез специално създадена 3D виртуална реалност. Мултимедийното преживяване ще ви пренесе векове назад, за да се докоснете до блясъка на богатата тракийска цивилизация по незабравим и вълнуващ начин! Ще станете участници в тракийски бойни сцени, ще съпреживеете ритуалите в тракийските гробници и ще разберете повече за Севт III директно в неговата тронна зала.
Ето какво можете да изглежда с вело-маршрута:
Казанлъшката гробница
Открита през 1944 г., Казанлъшката тракийска гробница е един от първите български паметници, включени в Списъка на световното културно наследство под егидата на ЮНЕСКО. Уникалният стил и майсторство на художниците на стенописите в нея я превръщат в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на античното културно наследство.
Могила “Гоямата Косматка”
Една от най-внушителните тракийски гробници в България, в която археологът Георги Китов открива над 80 предмета с висока научна и художествена стойност, сред които и бронзовата глава на одриският владетел Севт III – основателят на древният град Севтополис.
Могила “Шушманец”
Храмът в могилата Шушманец е открит през 1996 г. Пластичната украса от полуколони и пиластри отразява религиозните и философски представи на траките за строежа на света. Уникалното й архитектурно решение я прави една от най-представителните произведения на тракийската архитектура.
Гробоно-култов комплекс “Оструша”
С плановото си решение, архитектурни особености, олихромна украса и находки, “Оструша” се нарежда сред най-представителните паметници на тракийската надгробна и култова архитектура от края на IV в. пр. Хр. Състои се от шест помещения, а таванът на гробната камера е касетиран, като във всяка от 36-те касети са нанесени изящни стенописи. Сред тях най-добре е запазено изображение на женска глава в профил.
Могила “Хелвеция”
Гробницата датира от края на IV в. пр. Хр. Стените на коридора са от ломени камъни, а стените и подът на двете помещения са измазани с фина бяла хоросанова мазилка, върху която са нанесени хоризонтални и вертикални жлебове, сякаш стената е изградена от големи мраморни блокове. Входът към камерата се затваря с двукрила касетирана каменна врата с механизъм за заключване от вътрешната страна.
Могила “Грифоните”
Гробницата датира от IV в. пр. Хр. и се състои от дълъг коридор и две камери. Има представителна фасада с украса от два пиластъра и релефен фронтон, рамкиращи входа. Входовете към преддверието и куполната камера са се затваряли с двукрилни каменни врати, а кръглата камера е покрита от изящно построен купол. Подовете на двете помещения са от гранитни плочи, измазани с мазилка.
И това не е всичко!
Можете да посетите туристически и културни обекти в община Казанлък по новоизградени велоалеи: Музеят на розата, Художествената галерия и Исторически музей „Искра“ в Казанлък, Литературно-художествен музей „Чудомир“, Музей “Ахинора”, Къща-музей „Дечко Узунов“, Къща-музей „Ненко Балкански“, Етнографски комплекс „Кулата“, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства и много други.
От Археокомплекс “Долината на тракийските царе” може да си вземете и пакетен билет за няколко обекта, за да направите тематична туристическа обиколка в района.
А за всички, които искат да прекарат повече време в Розовата долина, комплексът предлага къщи за гости, ресторант, кафе и винарна, в която може да дегустирате специално подбрани вина от региона.
Археокомплексът „Долината на тракийските царе“ работи всеки ден от 9 ч. до 19 ч. през лятото и от 9 до 17 ч. през зимата и разполага с безплатен паркинг за автомобили, автобуси и велосипеди.
Цената за посещение е 8 лв. и 4 лв. за ученици и студенти, а билети могат да бъдат закупени и онлайн от https://visitkazanlak.bg/
Адрес: Гр. Шипка, Община Казанлък, ул. „Стефан Орешков“ № 2Е