Галина Стоянова взе участие в среща с Министъра на културата
Кметът на Казанлък Галина Стоянова взе участие в проведена работна среща от Министъра на културата Кръстю Кръстев с представители на Управителния и на Контролния съвет, както и с членове на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
Пред екипа на Министерството, представителите на общините представиха своите предложения към Бюджет 2024. Очакванията са новият бюджет да бъде бюджет на реформи и повече средства за култура.
Общините от години открояват като сериозен проблем липсата на механизми за финансиране на дейности на културните институти. Сериозна слабост на действащия модел е базирането му върху стандарти, които обхващат основно възнаграждение и частично разходи за издръжка. Преобладаващото мнение сред общинските администрации е, че стандартите за делегирани дейности за културните институти на практика гарантират „пребиваването“ в сферата на културата, но не и нейното развитие и динамика. Нов подход при разпределянето на държавната субсидия би могъл да бъде стъпка към формиране на конкурентна среда и възможност за прилагане на критерии за качество в работата.
Предложението на НСОРБ е общините да работят съвместно с Министерството на културата за цялостно преразглеждане на начина на определяне на стандартите за делегираните от държавата дейности във функция „Култура, спорт, почивни дейности и религиозно дело“ за 2024 г. Постави се и въпроса за включването на откритите площи на музеите в разчетите за финансиране, тъй като тяхната поддръжка в момента е ангажимент на общините и не винаги може да бъде поверена на специалисти с нужните познания за опазване на експонираните артефакти. Освен средства за дигитализация на фондовете /каквито са предвидени в Плана за възстановяване и устойчивост/, е необходим значителен ресурс за съвременно оборудване на фондохранилища, специализирани лаборатории за консервация и реставрация на движими културни ценности. Важна част от усилията за реформи е и въвеждането на система за повишаване на компетенциите на кадрите в сферата на културата. Липсата на средства за обогатяване на фондовете на музеи и галерии на практика оставя десетилетия история извън обсега на институциите, отговорни за съхраняването, изследването и популяризирането на историята и изкуството.
От Министерство на културата уточниха, че по отношение на включването на допълнителен стандарт за открити площи вече са проведени предварителни разговори с народните представители от ресорната парламентарна комисия и е постигнато разбиране за нуждата от допълнително финансиране. За формирането на стандарт за делегирана от държавата дейност общините ще трябва, съвместно с МК, да разработят ясни критерии за музейните зони на открито, които ще получават допълнително финансиране по този ред. Част от 33-те археологически резервата у нас са разположени в урбанизирани зони, други са извън населените места, 4 са със статут на световно културно наследство и тези обстоятелства могат да бъдат отправна точка при дефинирането на ясни критерии.
Министерството на културата предвижда изготвянето на критерии, свързани с дейността, научно-изследователската работа, образователни и културни програми на музеите, които ще бъдат прилагани за достъп до държавна субсидия.
Паралелно с подготовката на Бюджет 2024 се предвижда и започване на работа по новите стандарти за музеи, библиотеки и читалища. По отношение на предложението на НСОРБ за предвиждане на средства за откупки за обогатяване на фондовете на музеи и художествени галерии, Министерството предлага средствата да бъдат заложени в рамките на новите стандарти.
Внесените от НСОРБ предложения за Държавен бюджет 2024 г. ще бъдат актуализирани и представени в кратък срок в Министерството на културата.