Школо по занаяти – обучение по кене, град Шипка

Народно Читалище „Светлина -1861“ организира  на  24-ти и 25-ти юни в двора на къща-музей “Чирпанлиева къща“ второто си обучение и първото по кене за 2023 година с майстор Йорданка Николова.

В обученията през 2023 в Школó по занаяти “Постоянството постига идеята“ са представени занаятите: ковачество, ножарство, сарачество, свиркарство, българска бродерия и кене, тъкачество, тъкане колани на кори, грънчарство и кошничарство. Пълната програма на обученията в Школóто за лято 2023, както и останалите събития от културния календар на Читалището може да намерите тук.

Кене е дантела, която се изработва с игла за шиене и конец. Използва се за украса на покривки за легло и маса, кърпи. С тази дантела са украсени ризите, кърпите за глава, в някои райони и престилките в българската национална носия. Майсторките по кене казват, че техниката е лесна за преподаване и усвояване. Основният елемент е възел, който завързва конеца с помощта на игла, в която е вдянат.

Заниманията са реализирани с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Едногодишен грант“ – 2022 г. и нямат такса. Въпреки това, всеки който желае да подкрепи идеята е добре дошъл да направи дарение, с което да подкрепи каузата за изграждането на навес в двора на къща-музей „Чирпанлиева къща“ – постоянен дом на Школóто по занаяти. На този линк може да научите повече информация как да дарите.

За записване и информация: shkolo@shipka.info, 088-454-3040, 088-886-4737

В проекта към Национален фонд култура са включени и други дейности като предстоящото през септември пето издание на Шипка Фест. Дни на изкуствата и занаятите,  регистрацията на картините от Художествена галерия „Христо Песев“ към Читалището като обществена колекция към Министерство на Културата, дигитализация в музея и др.

Къща-музей „Чирпанлиева къща“е обявена за Паметник на културата от местно значение през 1982 година. Къщата изгаря заедно с цяла Шипка през 1877 година и е възстановена през 1884 година от Симеон Караджов. Впоследствие къщата става известна известна като „Чирпанлиева къща“, на  името  на съпруга на дъщерята на Симеон Караджов – Рада Чирпанлиева. Благодарение на будни шипченци и читалищни дейци, от 1972 година, къщата действа като етнографски музей и е спасена от събаряне.  Колекцията, която може да се види в музея е регистрирана към Министерство на културата през 2019 г. и включва шипченски бит и занаяти, тъкани, документи и др.  Всички показани артефакти са дарения от гражданите на град Шипка.

Повече за Читалището, за град Шипка и за останалите каузи, включително и за възстановяването на Читалищен дом паметник – читалищната сграда, построена през 1934 и също Паметник на културата, може да научите на shipka.info